Fizyoterapi

FİZYOTERAPİ

Fizik tedavi bazı fiziksel ajanlar, manuel terapi teknikleri, fonksiyonel egzersizler kullanarak kas iskelet sisteminden veya nörolojik sistemden kaynaklanan yetersizliklerin tedavi edilmesidir.

Rehabilitasyon ise doğuştan veya sonradan herhangi bir sebeple oluşmuş özür ya da engelin belirli teknikler kullanarak tedavi edilmesidir. Tedavinin kapsamında fonksiyonel egzersizler Manuel terapi teknikleri refleks tedaviler kinesiotape protez ve ortezler pulmoner rehabilitasyon havuz tedavisi hipoterapi(at terapisi) is uğraşı terapisi gibi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.
Rehabilitasyon yaşa göre
– erişkin rehabilitasyon ( 18 yaş üstü)
– pediatrik rehabilitasyon ( 0-18 yaş) diye gruplayabiliriz.
Merkezimizde pediatrik rehabilitasyon alanında hizmet vermekteyiz. Yukarıda sayılan rehabilitasyon teknik ve yöntemleri çocuklara göre düzenlenerek fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır.

Fizyoterapist hastalık yaralanma sonucu meydana gelen ya da doğuştan ortaya çıkan ve hekim tarafından tanısı konan fiziksel bozukluk ve yetersizlikleri belli bazı yöntem ve tekniklerle tedavi eden sağlık personelidir.

Fizyoterapistin engelli çocuğun tedavisinde önemi büyüktür. çünkü fizik tedavi rehabilitasyon fiziksel yetersizliği olan çocuğun yaseminin büyük bir parçasıdır. Rehabilitasyon sureci uzun ve yorucudur. Bu sureci şekillendiren ve çocuğun fiziksel gelişimi acısından yönlendirendin kişi fizyoterapisttir. Fizyoterapist önce engelli çocuğu belirli testlerle değerlendirir. Bu değerlendirme sonucuna göre tedavi programını belirler. Fizyoterapist tedavi programına aileyi de dahil etmelidir. Çünkü rehabilitasyon programı sadece merkezi kapsamamalıdır. ayni tedavi programına evde de devam edilmelidir. Şüphesiz ki çocuk evde daha çok zaman geçirmektedir. fizyoterapist aileyi bu konuda yönlendirir. tedavi programı çocuğun evdeki yaşantısına da uyarlar fizyoterapist tedaviyi çocuk için özel olarak düzenlenmiş tedavi odalarında yapmaktadır çeşitli yardımcı araçlar kullanır bunlar tedavi yatağı yastıklar yürüteç baston koltuk değneği Kum torbaları is uğraşı materyalleri bobath topları paralel bar vb Ayrıca fizyoterapist çocuğun ev ve sosyal yaşantısında mümkün olan en yüksek seviyede bağımsız olmasını amaçlar bu nedenle çocuğa göre Ev düzenlemesi yapar kendine yârdim araçlarını tavsiye eder.

Çocuğun Fiziksel tedavi rehabilitasyon sürecinde tip hekimi( fiziksel tip Ve rehabilitasyon uzmanı ortopedist çocuk hastalıkları uzmanı beyin cerrahi nörolog ürolog vb)fizyoterapist protez ve ortez teknisyeni beslenme uzmanı psikiyatrist diş hekimi rol oynar. Tedavinin başarılı olması için multidisipliner yaklaşım önemlidir. Alanında uzman sağlık personelinin tedavi surecinde birbirleriyle iletişim halinde olması gerekmektedir.
Türkiye de engelli çocuğun tedavisi özel eğitim kurumlarında ve tam teşekküllü hastanelerde yapılmaktadır çocuğun özür derecesine göre bu kurumlarda tedaviye devam suresi değişmektedir

Rehabilitasyonun başarılı olması için gereken bir diğer faktör erken dönemde tedaviye başlanmasıdır. Günümüzde tıp alanında olan gelişmeler sayesinde tedaviye başlama yaşı daha erken olmaktadır Tabi bu konuda ailenin yaklaşımı çok önemlidir erken donem fizyoterapi için aileyi bilinçlendirme ve yönlendirme görevi yine yukarıda saydığımız sağlık personeline düşmektedir.

Peki engelli çocuğun ailesine hangi görevler düşmektedir? Öncelikle aile biraz önce de belirtildiği gibi fizyoterapi programına fizyoterapistin yönlendirdiği şekilde aktif olarak katılmalıdır, verilen ev programını düzenle olarak uygulamalıdır tedaviye düzenle gelmelidir çocuğu çok iyi gözlemleyip var olan olumlu ve olumsuz değişikliklerden yukarıda belirtilen sağlık personelini haberdar etmelidir ayrıca tedavi eden kişinin uzman sağlık personeli olduğundan emin olmalıdır maalesef ticari kaygılar yüzünden bazı merkezlerde kanuna aykırı olmasına rağmen fizyoterapist yerine beden eğitimi öğretmenleri veya masör gibi meslek grupları çalıştırılmaktadır bu konuda aileler dikkatli olmalıdır.

Ailenin yapması gerekenlerin arasında aslında en önemlisi sahip oldukları engelli çocuğun bu durumunu kabullenip çocuğu mümkün olduğunca yaşamında bağımsız kılmak için bundan sonra neler yapılmalıdır bu konu üzerine yoğunlaşmalıdır unutulmamalıdır ki ailedeki herhangi bir olumsuz düşünce çocuğa doğrudan yansımaktadır bu da tedavi surecini olumsuz yönde etkilemektedir mutlu çocuk iyileşmeye daha açıktır.

Top